Katalog bohaterów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podkomorzy – przyjaciel Sędziego. Przybył do jego domu, aby rozsądzić spór o zamek. Jest przedstawicielem dość nielicznej w utworze magnaterii. Z racji pełnienia wysokiego urzędu, zawsze sadzany jest najwyżej przy stole. Równy Sędziemu w hołdowaniu obyczajom i tradycji. Jak informuje nas narrator jest to „ostatni, co tak poloneza wodzi”.

Wojski Hreczecha – przyjaciel domu. Pod nieobecność Sędziego pełni obowiązki gospodarza. Postać niezwykle sympatyczna i posiadająca wiele talentów: jest wodzem polowań i najlepszym graczem na rogu, marszałkiem dworu i kuchmistrzem, a także wielkim znawcą historii Polski i zapalonym gawędziarzem. Dzięki niezwykłemu sprytowi potrafi rozstrzygnąć wiele spraw – chociażby spór o Kusego i Sokoła, czy przechylenie szali zwycięstwa na korzyść Polaków podczas bitwy z Moskalami.

Rejent Bolesta – gość w domu Sędziego. Jest to urzędnik odpowiedzialny za sporządzanie aktów notarialnych – być może jego obecność również związana jest ze sporem o zamek. Rejent to miłośnik polowań – właściciel charta imieniem Kusy i strzelby Sagalasówki. Toczy nieustanny spór z Asesorem, który udaje się zażegnać dopiero w końcowej części utworu. Jest przedstawiany z dużą sympatią. Ostatecznie to on pada ofiarą „łowów” Telimeny.

Asesor – sługa carski, pełniący obowiązki doradcy sędziego i komisarza nadzorującego policję. Toczy ciągły spór z Rejentem o to, który z nich jest lepszym myśliwym (jest właścicielem charta Sokoła). Postać raczej niezbyt znacząca, występując głównie w związku z budowaniem komizmu. Początkowo wielbiciel wdzięków Telimeny, w końcowych partiach utworu poślubia córkę Wojskiego Tekę Hreczeszankę.

Jankiel – właściciel pobliskich karczm. Jest przykładem jednego z bardziej pozytywnych przedstawień Żyda w literaturze polskiej. Jest to Żyd w dużym stopniu zasymilowany – zachowujący odrębność religijną, ale będący wielkim patriotą. Jako w pełni swiadomy obywatel robi „dla sprawy” o wiele więcej, niż niektórzy Polacy. Aktywnie współpracuje z Księdzem Robakiem. Jako jeden z nielicznych sprzeciwia się atakowi na Soplicę. W finalnej zcęści utworu jest bohaterem jednej z bardziej znanych scen poematu, nazywanej koncertem Jankiela . Poprzez dobór utworów, które wygrywa na cymbałkach przypomina wydarzenia z historii Polski.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Szczegółowy plan wydarzeń Pana Tadeusza
2  Pan Tadeusz - cytaty
3  Tło historyczno-polityczne w Panu TadeuszuKomentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • Głównym bohaterem jest cała szlachta występująca w utworze głównie Soplicowie, ale ks. Robak i Tadeusz sa tak naprawdę głównymi bohaterami... Drogie Dzieci (jak to ujeła polonistka)
  Ervin (ervin14 {at} wp.pl)

 • weera- widocznie nie przeczytałaś książki , gdybyś to zrobiła to byś wiedziała że Jacek jest głównym bohaterem , uznawanym za bohatera romantycznego.
  justyna ()

 • Ludzie ogarnijcie się! Głównym bohaterem jest Tadeusz.. właśnie to przerabiam i w ilekolwiek opracowaniach to TADEUSZ jest głównym bohaterem! A wątkiem głównym jest spór o zamek i patriotyzm!!!!
  weera (kaka970627 {at} wp.pl)

 • żaden wątek miłosny nie jest tu najważniejszy. Mickiewicz ukazuje nam historie i postawę patriotyczną a tłem tego wszystkiego są rozterki miłosne typowe dla bohatera romantycznego.
  karolika ()

 • Twoje argumenty Paulo są dobre, ale nieprawidłowe. Popieram mojego przedmówcę. Istotną postacią w "Panu Tadeuszu" nie jest on sam, lecz Jacek Soplica(dla nie wtajemniczonych ksiądz Robak). Właśnie o to chodzi w tej epopei, nie zapominając o wątkach patriotycznych i historycznych.
  Rafał (ravikr95 {at} vp.pl)

 • Droga Paulo, kto Ci takich bzdur naopowiadał?:) wątek miłości Tadeusza i Zosi nie jest za obszerny i nie jest na pewno najważniejszy w utworze! Chodzi głównie o wątek patriotyczny i historyczny oraz rehabilitację Robaka. No cóż ale jeśli się nie jest w stanie lektury samemu przeczytać...
  magda ()

 • Głównym bohaterem w epopei Adama Mickiewicza nie jest ani Tadeusz ani Jacek Soplica... Występuje tu bohater zbiorowy a mianowicie jest to polska szlachta "drogie dzieci"...
  polonistka ()

 • nie mogę zgodzić się z tym, że Jacek Soplica jest głównym bohaterem "Pana Tadeusza" . Jest nim bohater tytułowy Tadeusz. Już sam tytuł naprowadza nas, że jest to utwór skierowany do młodzieży. Głównym wątkiem jest historia jego miłości do Zosi, który został bardzo precyzyjnie połączony z wątkiem historycznym i sensacyjnym eposu, czyli powstanie na Litwie org. przez ks. Robaka oraz sprawa jacka Sobplicy, czyli kroniki rodzinnej Sopliców. Wszystko kręci się wokół Tadeusza - głównego bohatera eposu.
  paula ()

 • Wiecie co,ta strona jest dobra,ale szczerze mowiac w mojej szkole to mi takie rzeczy nie przydatne.Mamy tak swietna polonistke,ze jesli chodzi o nasze prace klasowe i wypowiedzi to kazdy by sie zdziwil,bo dla nas wszystkie lektury sa jasne jak slonce,i nie potrafie zrozumiec jak mozna czegos nie umiec z polskiego?przeciez to banał:D
  Paulina ()

Tagi: