Katalog bohaterów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Podkomorzy – przyjaciel Sędziego. Przybył do jego domu, aby rozsądzić spór o zamek. Jest przedstawicielem dość nielicznej w utworze magnaterii. Z racji pełnienia wysokiego urzędu, zawsze sadzany jest najwyżej przy stole. Równy Sędziemu w hołdowaniu obyczajom i tradycji. Jak informuje nas narrator jest to „ostatni, co tak poloneza wodzi”.

Wojski Hreczecha – przyjaciel domu. Pod nieobecność Sędziego pełni obowiązki gospodarza. Postać niezwykle sympatyczna i posiadająca wiele talentów: jest wodzem polowań i najlepszym graczem na rogu, marszałkiem dworu i kuchmistrzem, a także wielkim znawcą historii Polski i zapalonym gawędziarzem. Dzięki niezwykłemu sprytowi potrafi rozstrzygnąć wiele spraw – chociażby spór o Kusego i Sokoła, czy przechylenie szali zwycięstwa na korzyść Polaków podczas bitwy z Moskalami.

Rejent Bolesta – gość w domu Sędziego. Jest to urzędnik odpowiedzialny za sporządzanie aktów notarialnych – być może jego obecność również związana jest ze sporem o zamek. Rejent to miłośnik polowań – właściciel charta imieniem Kusy i strzelby Sagalasówki. Toczy nieustanny spór z Asesorem, który udaje się zażegnać dopiero w końcowej części utworu. Jest przedstawiany z dużą sympatią. Ostatecznie to on pada ofiarą „łowów” Telimeny.

Asesor – sługa carski, pełniący obowiązki doradcy sędziego i komisarza nadzorującego policję. Toczy ciągły spór z Rejentem o to, który z nich jest lepszym myśliwym (jest właścicielem charta Sokoła). Postać raczej niezbyt znacząca, występując głównie w związku z budowaniem komizmu. Początkowo wielbiciel wdzięków Telimeny, w końcowych partiach utworu poślubia córkę Wojskiego Tekę Hreczeszankę.

Jankiel – właściciel pobliskich karczm. Jest przykładem jednego z bardziej pozytywnych przedstawień Żyda w literaturze polskiej. Jest to Żyd w dużym stopniu zasymilowany – zachowujący odrębność religijną, ale będący wielkim patriotą. Jako w pełni swiadomy obywatel robi „dla sprawy” o wiele więcej, niż niektórzy Polacy. Aktywnie współpracuje z Księdzem Robakiem. Jako jeden z nielicznych sprzeciwia się atakowi na Soplicę. W finalnej zcęści utworu jest bohaterem jednej z bardziej znanych scen poematu, nazywanej koncertem Jankiela . Poprzez dobór utworów, które wygrywa na cymbałkach przypomina wydarzenia z historii Polski.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pan Tadeusz - romantyczna epopeja narodowa
2  Narrator, język epopei
3  Przyroda w „Panu Tadeuszu”Komentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • żebyscie sie nie zdziwili.jutro bedzie jedna z tych trzech lekturek,ktore tu podaje:"pan tadeusz","ludzie bezdomni" i "przedwiośnie" pozdrawiam i zycze powodzenia
  nie powiem ()

 • oby Tadka nie było na maturce:] Ale co tam Matura juz jutro a strona super odświeża stare komórki:):) Dzieki wielkie:D POwodzenia na maturce wszystkim maturzystom:)
  kosa ()

 • dzieki wszystkim za ta strone !! mialam sie z czego uczyc przynajmniej ! na sprawdzian z pana tadeusza ! bede miala bardzo trudny za kare.. znalezlismy z kolegami w klasie nauczycielki ten sprawdzian co mielismy pisac i poczytalismy troche.. a ona wparowala do klasy i musialam jej oddac.. mam przejebane na calej lini.. bo nikt oprocz mnie sie nie przyznal..
  marta ()

 • Ta strona jest super!!! Bardzo mi sie ona podoba!!!:D Informacje na tej stronie pomogły mi na sprawdzianie!!! Wielkie dzięki dla wszystkich osób które podjeły sie stworzenia tej strony!!! Kocham was!!:* Pozdrawiam!!
  Paulinka (www.zawcia48.wp.pl)

 • Opis bochaterów umieszczonych na tej stronce jest naprawdę bardzo przejzysty i dobrym materialem do powtórki. Dzięki za wkład włożony w tą pracę, z której warto skożystać pozdro {o}'{o}
  Tomasz (smerf368 {at} wp.pl)

 • W sumie to jest super i cała ta stonka bardzo mi pomogła, ale jesli któryś z adminów czyta owe posty... to fajnie by było przeczytać coś dokłaniej o bohaterach... Kłaniam sie nisko za wasza prace włożona w ta strone... Jesteście jak tlen :P
  Dedy (dedy {at} op.pl)

 • Cała strona jest bardzo dobra!!!Streszczenie mi pomogło w przypomnieniu treści książki!!Wszystkie zagadnienia z lekcji są wytłumaczoone
  ziooom (pitpit4 {at} o2.pl)

 • Stronka jest bardzo fajna. Jest na niej dużo infrmacji, które bardzo mi sie przydaly. Dzieki wielki. Pozdrawiam ;)
  Ada (ada_2506 {at} o2.pl)

 • Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)Opis postaci-wyczerpujący.
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Uważam że przedstawienie postaci jest w zasadzie dość wyczerpujące. Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Bardzo podoba mi się ta strona !!!
  Karol ()

 • Katalog bohaterow jak i cale streszczenie jest poprostu perfekcyjne pozdro!! I baaardzo dziekuje za pomoc w zrozumieniu :D
  kasia_roza (kasia_roza {at} orange.pl)

 • nie ma wszystkich bohaterów!! ale jest ok
  Monika ()

 • hehehe przynamiej sie na uczyłam na polski sposikowo opisani bochaterowie :)
  andzia (truskawka1987nh2interia.pl)

 • Jest fajna ta stronka.Ale fajnie by było gdyby było zrobione jeszcze drzewo geneologiczne :)PAPa
  Dąbrówka ()


Tagi: