Katalog bohaterów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maciek nad Maćkami – senior rodu Dobrzyńskich. Zwany przez bliskich Zabokiem, Kurkiem na kościele, Królikiem i Maćkiem nad Maćkami. Postać niezwykłą – wypowiada się rzadko, ale niezwykle mądrze. Rady jego cenią sobie wszyscy – Sędzia sadza go przy stole między najważniejszymi osobami. Potępia pomysł zajazdu na Soplicę, choć pomaga Robakowi uwolnić agresorów. Ma bardzo wyraźne poglądy polityczne – przestrzega przed bezkrytyczną wiarą w pomoc Napoleona, czym mąci nastrój ogólnej wesołości.

Postaci z kręgu rodu Horeszków:

Telimena – daleka krewna Sopliców, ale przyjacióła rodziny Horeszków, sytuuje się pomiędzy dwoma rodami. W utworze ukazana jest jako ok. trzydziestoletnia kokietka, uwodząca kolejno, lub równocześnie, Tadeusza, Hrabiego i Asesora, aby w końcowej scenie wyjść za Rejenta. O tym, że jest to małżeństwo z konieczności lub z rozsądku świadczy fakt, iż gotowa jest zerwać zaręczyny z Bolesntą, jeżeli Hrabia obieca się z nią ożenić. Nie jest ona jednak napiętnowana przez narratora – pokazuje on także, że potrafi współczuć, kiedy biegnie powstrzymać Tadeusza przez samobójstwem. Ostatecznie zgadza się także na małżeństwo młodzieńca z Zosią.

Opiekunka Zosi ukazana jest jako osoba światowa – młodość spędziła w Petersburgu, hołdująca modom, co na wsi daje czasem efekt komiczny. Z natury jest dość podobna do Hrabiego, ale o wiele bardziej racjonalnie myśląca w kwestiach miłosnych.

Hrabia – ostatni z Horeszków, choć, jak mawia Gerwazy, „po kądzieli”. Toczy z Sędzią spór o zamek. Jego rozchwiana natura jest w pewnej części parodią skrajnie romantycznej postawy, opartej nie na filozofii, ale na upodobaniach i modach. Wiele jego decyzji budzi się pod wpływem impulsu i jest podyktowane przez żądną wrażeń wyobraźnię. Przez innych odbierany jest niekiedy jako dziwak. Jednak naiwność i zmienność jego charakteru wraz z biegiem utworu maleją – w ostatnich scenach pojawia się on jako zasłużony w boju pułkownik wojsk polskich. Jak przystało na typ romantyka kocha się ciągle i nie zawsze stale: kolejno fascynują go Zosia, Telimena, a w końcu Podkomorzanka. Początkowo wrogo nastawiony do Sędziego za namową Gerwazego urządza zajazd. W partiach finalnych utworu zapanowuje jednak między nimi zgoda.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obyczaje w epopei Pan Tadeusz
2  Obraz i ocena szlachty w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza - plan wypracowania
3  Wątek miłosny w Panu TadeuszuKomentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • żebyscie sie nie zdziwili.jutro bedzie jedna z tych trzech lekturek,ktore tu podaje:"pan tadeusz","ludzie bezdomni" i "przedwiośnie" pozdrawiam i zycze powodzenia
  nie powiem ()

 • oby Tadka nie było na maturce:] Ale co tam Matura juz jutro a strona super odświeża stare komórki:):) Dzieki wielkie:D POwodzenia na maturce wszystkim maturzystom:)
  kosa ()

 • dzieki wszystkim za ta strone !! mialam sie z czego uczyc przynajmniej ! na sprawdzian z pana tadeusza ! bede miala bardzo trudny za kare.. znalezlismy z kolegami w klasie nauczycielki ten sprawdzian co mielismy pisac i poczytalismy troche.. a ona wparowala do klasy i musialam jej oddac.. mam przejebane na calej lini.. bo nikt oprocz mnie sie nie przyznal..
  marta ()

 • Ta strona jest super!!! Bardzo mi sie ona podoba!!!:D Informacje na tej stronie pomogły mi na sprawdzianie!!! Wielkie dzięki dla wszystkich osób które podjeły sie stworzenia tej strony!!! Kocham was!!:* Pozdrawiam!!
  Paulinka (www.zawcia48.wp.pl)

 • Opis bochaterów umieszczonych na tej stronce jest naprawdę bardzo przejzysty i dobrym materialem do powtórki. Dzięki za wkład włożony w tą pracę, z której warto skożystać pozdro {o}'{o}
  Tomasz (smerf368 {at} wp.pl)

 • W sumie to jest super i cała ta stonka bardzo mi pomogła, ale jesli któryś z adminów czyta owe posty... to fajnie by było przeczytać coś dokłaniej o bohaterach... Kłaniam sie nisko za wasza prace włożona w ta strone... Jesteście jak tlen :P
  Dedy (dedy {at} op.pl)

 • Cała strona jest bardzo dobra!!!Streszczenie mi pomogło w przypomnieniu treści książki!!Wszystkie zagadnienia z lekcji są wytłumaczoone
  ziooom (pitpit4 {at} o2.pl)

 • Stronka jest bardzo fajna. Jest na niej dużo infrmacji, które bardzo mi sie przydaly. Dzieki wielki. Pozdrawiam ;)
  Ada (ada_2506 {at} o2.pl)

 • Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)Opis postaci-wyczerpujący.
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Uważam że przedstawienie postaci jest w zasadzie dość wyczerpujące. Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Bardzo podoba mi się ta strona !!!
  Karol ()

 • Katalog bohaterow jak i cale streszczenie jest poprostu perfekcyjne pozdro!! I baaardzo dziekuje za pomoc w zrozumieniu :D
  kasia_roza (kasia_roza {at} orange.pl)

 • nie ma wszystkich bohaterów!! ale jest ok
  Monika ()

 • hehehe przynamiej sie na uczyłam na polski sposikowo opisani bochaterowie :)
  andzia (truskawka1987nh2interia.pl)

 • Jest fajna ta stronka.Ale fajnie by było gdyby było zrobione jeszcze drzewo geneologiczne :)PAPa
  Dąbrówka ()


Tagi: