Katalog bohaterów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Maciek nad Maćkami – senior rodu Dobrzyńskich. Zwany przez bliskich Zabokiem, Kurkiem na kościele, Królikiem i Maćkiem nad Maćkami. Postać niezwykłą – wypowiada się rzadko, ale niezwykle mądrze. Rady jego cenią sobie wszyscy – Sędzia sadza go przy stole między najważniejszymi osobami. Potępia pomysł zajazdu na Soplicę, choć pomaga Robakowi uwolnić agresorów. Ma bardzo wyraźne poglądy polityczne – przestrzega przed bezkrytyczną wiarą w pomoc Napoleona, czym mąci nastrój ogólnej wesołości.

Postaci z kręgu rodu Horeszków:

Telimena – daleka krewna Sopliców, ale przyjacióła rodziny Horeszków, sytuuje się pomiędzy dwoma rodami. W utworze ukazana jest jako ok. trzydziestoletnia kokietka, uwodząca kolejno, lub równocześnie, Tadeusza, Hrabiego i Asesora, aby w końcowej scenie wyjść za Rejenta. O tym, że jest to małżeństwo z konieczności lub z rozsądku świadczy fakt, iż gotowa jest zerwać zaręczyny z Bolesntą, jeżeli Hrabia obieca się z nią ożenić. Nie jest ona jednak napiętnowana przez narratora – pokazuje on także, że potrafi współczuć, kiedy biegnie powstrzymać Tadeusza przez samobójstwem. Ostatecznie zgadza się także na małżeństwo młodzieńca z Zosią.

Opiekunka Zosi ukazana jest jako osoba światowa – młodość spędziła w Petersburgu, hołdująca modom, co na wsi daje czasem efekt komiczny. Z natury jest dość podobna do Hrabiego, ale o wiele bardziej racjonalnie myśląca w kwestiach miłosnych.

Hrabia – ostatni z Horeszków, choć, jak mawia Gerwazy, „po kądzieli”. Toczy z Sędzią spór o zamek. Jego rozchwiana natura jest w pewnej części parodią skrajnie romantycznej postawy, opartej nie na filozofii, ale na upodobaniach i modach. Wiele jego decyzji budzi się pod wpływem impulsu i jest podyktowane przez żądną wrażeń wyobraźnię. Przez innych odbierany jest niekiedy jako dziwak. Jednak naiwność i zmienność jego charakteru wraz z biegiem utworu maleją – w ostatnich scenach pojawia się on jako zasłużony w boju pułkownik wojsk polskich. Jak przystało na typ romantyka kocha się ciągle i nie zawsze stale: kolejno fascynują go Zosia, Telimena, a w końcu Podkomorzanka. Początkowo wrogo nastawiony do Sędziego za namową Gerwazego urządza zajazd. W partiach finalnych utworu zapanowuje jednak między nimi zgoda.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Jacek Soplica jako nowy typ bohatera romantycznego - plan wypracowania
2  Skrucha, żal i rozpacz na łożu śmierci...; Jacek Soplica - bohater niezwykły.
3  Charakterystyka GerwazegoKomentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • Głównym bohaterem jest cała szlachta występująca w utworze głównie Soplicowie, ale ks. Robak i Tadeusz sa tak naprawdę głównymi bohaterami... Drogie Dzieci (jak to ujeła polonistka)
  Ervin (ervin14 {at} wp.pl)

 • weera- widocznie nie przeczytałaś książki , gdybyś to zrobiła to byś wiedziała że Jacek jest głównym bohaterem , uznawanym za bohatera romantycznego.
  justyna ()

 • Ludzie ogarnijcie się! Głównym bohaterem jest Tadeusz.. właśnie to przerabiam i w ilekolwiek opracowaniach to TADEUSZ jest głównym bohaterem! A wątkiem głównym jest spór o zamek i patriotyzm!!!!
  weera (kaka970627 {at} wp.pl)

 • żaden wątek miłosny nie jest tu najważniejszy. Mickiewicz ukazuje nam historie i postawę patriotyczną a tłem tego wszystkiego są rozterki miłosne typowe dla bohatera romantycznego.
  karolika ()

 • Twoje argumenty Paulo są dobre, ale nieprawidłowe. Popieram mojego przedmówcę. Istotną postacią w "Panu Tadeuszu" nie jest on sam, lecz Jacek Soplica(dla nie wtajemniczonych ksiądz Robak). Właśnie o to chodzi w tej epopei, nie zapominając o wątkach patriotycznych i historycznych.
  Rafał (ravikr95 {at} vp.pl)

 • Droga Paulo, kto Ci takich bzdur naopowiadał?:) wątek miłości Tadeusza i Zosi nie jest za obszerny i nie jest na pewno najważniejszy w utworze! Chodzi głównie o wątek patriotyczny i historyczny oraz rehabilitację Robaka. No cóż ale jeśli się nie jest w stanie lektury samemu przeczytać...
  magda ()

 • Głównym bohaterem w epopei Adama Mickiewicza nie jest ani Tadeusz ani Jacek Soplica... Występuje tu bohater zbiorowy a mianowicie jest to polska szlachta "drogie dzieci"...
  polonistka ()

 • nie mogę zgodzić się z tym, że Jacek Soplica jest głównym bohaterem "Pana Tadeusza" . Jest nim bohater tytułowy Tadeusz. Już sam tytuł naprowadza nas, że jest to utwór skierowany do młodzieży. Głównym wątkiem jest historia jego miłości do Zosi, który został bardzo precyzyjnie połączony z wątkiem historycznym i sensacyjnym eposu, czyli powstanie na Litwie org. przez ks. Robaka oraz sprawa jacka Sobplicy, czyli kroniki rodzinnej Sopliców. Wszystko kręci się wokół Tadeusza - głównego bohatera eposu.
  paula ()

 • Wiecie co,ta strona jest dobra,ale szczerze mowiac w mojej szkole to mi takie rzeczy nie przydatne.Mamy tak swietna polonistke,ze jesli chodzi o nasze prace klasowe i wypowiedzi to kazdy by sie zdziwil,bo dla nas wszystkie lektury sa jasne jak slonce,i nie potrafie zrozumiec jak mozna czegos nie umiec z polskiego?przeciez to banał:D
  Paulina ()

Tagi: