Katalog bohaterów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stolnik Horeszko – nieżyjący już potomek Horeszków w prostej linii. Zginął z rąk Jacka Soplicy, którego uczynił sobie wrogiem poprzez podanie mu „czarnej polewki”. Przedśmiertnie jednak dostrzega niewłaściwość swojego postępowania i przebacza zabójcy. Z relacji Gerwazego dowiadujemy się, że był to bogaty magnat, przeciwnik konfederacji targowickiej. Zaplanował małżeństwo swojej córki, którego owocem jest Zosia – jest wiec jej dziadkiem.

Zosia – córka Ewy Horeszko i Wojewody. Wcześnie osierocona przez rodziców, którzy zmarli na zesłaniu na Sybirze. Zaopiekował się nią anonimowo Jacek Soplica dając w opiekę Telimenie. Powziął bowiem plan wyswatania dziewczyny z Tadeuszem, co ostatecznie udaje się wcielić w życie. Mieszka w dworku Sopliców, gdzie rozkwita i pięknieje. Nie jest postacią dynamiczna ani zbyt aktywną – narrator udziela jej głosu zaledwie cztery razy.

Gerwazy Rębajło – stary Klucznik, wierny sługa Horeszków, pod tym względem odpowiednik Protazego. Początkowo postać negatywna – to za jego sprawa Hrabia nie chce oddać zamku i decyduje się najechać na Soplicę. Robi to jednak Gerwazy nie ze złej wole, ale dlatego, że poprzysiągł umierającemu Stolnikowi zemstę na Soplicach. W utworze pojawia się z nieodłącznym mieczem zwanym Scyzorykiem, który dopiero pod koniec przekazuje następcy. W ostatnich scenach zmienia się ocena tej postaci – wybaczając Jackowi, zyskuje w ocenie czytelnika. W scenie poprzedzającej ucztę zaręczynową pokazany jest jako dobrotliwy staruszek, pogodzony z dawnym wrogiem – Protazym. Do końca wierny Hrabiemu i Zosi, gotów jest oddać za nich życie. Obdarowuje panienkę skarbami rodzinnymi Horeszków, których strzegł pilnie dla potomków Stolnika.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Sąd nad Polską i sen o Polsce w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza - plan wypracowania
2  „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza i „Potop” Henryka Sienkiewicza – utwory pisane ku pokrzepieniu serc. Udowodnij tezę. Plan wypracowania
3  Obraz SoplicowaKomentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • Głównym bohaterem jest cała szlachta występująca w utworze głównie Soplicowie, ale ks. Robak i Tadeusz sa tak naprawdę głównymi bohaterami... Drogie Dzieci (jak to ujeła polonistka)
  Ervin (ervin14 {at} wp.pl)

 • weera- widocznie nie przeczytałaś książki , gdybyś to zrobiła to byś wiedziała że Jacek jest głównym bohaterem , uznawanym za bohatera romantycznego.
  justyna ()

 • Ludzie ogarnijcie się! Głównym bohaterem jest Tadeusz.. właśnie to przerabiam i w ilekolwiek opracowaniach to TADEUSZ jest głównym bohaterem! A wątkiem głównym jest spór o zamek i patriotyzm!!!!
  weera (kaka970627 {at} wp.pl)

 • żaden wątek miłosny nie jest tu najważniejszy. Mickiewicz ukazuje nam historie i postawę patriotyczną a tłem tego wszystkiego są rozterki miłosne typowe dla bohatera romantycznego.
  karolika ()

 • Twoje argumenty Paulo są dobre, ale nieprawidłowe. Popieram mojego przedmówcę. Istotną postacią w "Panu Tadeuszu" nie jest on sam, lecz Jacek Soplica(dla nie wtajemniczonych ksiądz Robak). Właśnie o to chodzi w tej epopei, nie zapominając o wątkach patriotycznych i historycznych.
  Rafał (ravikr95 {at} vp.pl)

 • Droga Paulo, kto Ci takich bzdur naopowiadał?:) wątek miłości Tadeusza i Zosi nie jest za obszerny i nie jest na pewno najważniejszy w utworze! Chodzi głównie o wątek patriotyczny i historyczny oraz rehabilitację Robaka. No cóż ale jeśli się nie jest w stanie lektury samemu przeczytać...
  magda ()

 • Głównym bohaterem w epopei Adama Mickiewicza nie jest ani Tadeusz ani Jacek Soplica... Występuje tu bohater zbiorowy a mianowicie jest to polska szlachta "drogie dzieci"...
  polonistka ()

 • nie mogę zgodzić się z tym, że Jacek Soplica jest głównym bohaterem "Pana Tadeusza" . Jest nim bohater tytułowy Tadeusz. Już sam tytuł naprowadza nas, że jest to utwór skierowany do młodzieży. Głównym wątkiem jest historia jego miłości do Zosi, który został bardzo precyzyjnie połączony z wątkiem historycznym i sensacyjnym eposu, czyli powstanie na Litwie org. przez ks. Robaka oraz sprawa jacka Sobplicy, czyli kroniki rodzinnej Sopliców. Wszystko kręci się wokół Tadeusza - głównego bohatera eposu.
  paula ()

 • Wiecie co,ta strona jest dobra,ale szczerze mowiac w mojej szkole to mi takie rzeczy nie przydatne.Mamy tak swietna polonistke,ze jesli chodzi o nasze prace klasowe i wypowiedzi to kazdy by sie zdziwil,bo dla nas wszystkie lektury sa jasne jak slonce,i nie potrafie zrozumiec jak mozna czegos nie umiec z polskiego?przeciez to banał:D
  Paulina ()

Tagi: