Katalog bohaterów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stolnik Horeszko – nieżyjący już potomek Horeszków w prostej linii. Zginął z rąk Jacka Soplicy, którego uczynił sobie wrogiem poprzez podanie mu „czarnej polewki”. Przedśmiertnie jednak dostrzega niewłaściwość swojego postępowania i przebacza zabójcy. Z relacji Gerwazego dowiadujemy się, że był to bogaty magnat, przeciwnik konfederacji targowickiej. Zaplanował małżeństwo swojej córki, którego owocem jest Zosia – jest wiec jej dziadkiem.

Zosia – córka Ewy Horeszko i Wojewody. Wcześnie osierocona przez rodziców, którzy zmarli na zesłaniu na Sybirze. Zaopiekował się nią anonimowo Jacek Soplica dając w opiekę Telimenie. Powziął bowiem plan wyswatania dziewczyny z Tadeuszem, co ostatecznie udaje się wcielić w życie. Mieszka w dworku Sopliców, gdzie rozkwita i pięknieje. Nie jest postacią dynamiczna ani zbyt aktywną – narrator udziela jej głosu zaledwie cztery razy.

Gerwazy Rębajło – stary Klucznik, wierny sługa Horeszków, pod tym względem odpowiednik Protazego. Początkowo postać negatywna – to za jego sprawa Hrabia nie chce oddać zamku i decyduje się najechać na Soplicę. Robi to jednak Gerwazy nie ze złej wole, ale dlatego, że poprzysiągł umierającemu Stolnikowi zemstę na Soplicach. W utworze pojawia się z nieodłącznym mieczem zwanym Scyzorykiem, który dopiero pod koniec przekazuje następcy. W ostatnich scenach zmienia się ocena tej postaci – wybaczając Jackowi, zyskuje w ocenie czytelnika. W scenie poprzedzającej ucztę zaręczynową pokazany jest jako dobrotliwy staruszek, pogodzony z dawnym wrogiem – Protazym. Do końca wierny Hrabiemu i Zosi, gotów jest oddać za nich życie. Obdarowuje panienkę skarbami rodzinnymi Horeszków, których strzegł pilnie dla potomków Stolnika.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Szlachta w Panu Tadeuszu
2  Narrator, język epopei
3  Wśród swoich i na obczyźnie. Świat Soplicowa i świat Paryża w Panu Tadeuszu - plan wypracowaniaKomentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • żebyscie sie nie zdziwili.jutro bedzie jedna z tych trzech lekturek,ktore tu podaje:"pan tadeusz","ludzie bezdomni" i "przedwiośnie" pozdrawiam i zycze powodzenia
  nie powiem ()

 • oby Tadka nie było na maturce:] Ale co tam Matura juz jutro a strona super odświeża stare komórki:):) Dzieki wielkie:D POwodzenia na maturce wszystkim maturzystom:)
  kosa ()

 • dzieki wszystkim za ta strone !! mialam sie z czego uczyc przynajmniej ! na sprawdzian z pana tadeusza ! bede miala bardzo trudny za kare.. znalezlismy z kolegami w klasie nauczycielki ten sprawdzian co mielismy pisac i poczytalismy troche.. a ona wparowala do klasy i musialam jej oddac.. mam przejebane na calej lini.. bo nikt oprocz mnie sie nie przyznal..
  marta ()

 • Ta strona jest super!!! Bardzo mi sie ona podoba!!!:D Informacje na tej stronie pomogły mi na sprawdzianie!!! Wielkie dzięki dla wszystkich osób które podjeły sie stworzenia tej strony!!! Kocham was!!:* Pozdrawiam!!
  Paulinka (www.zawcia48.wp.pl)

 • Opis bochaterów umieszczonych na tej stronce jest naprawdę bardzo przejzysty i dobrym materialem do powtórki. Dzięki za wkład włożony w tą pracę, z której warto skożystać pozdro {o}'{o}
  Tomasz (smerf368 {at} wp.pl)

 • W sumie to jest super i cała ta stonka bardzo mi pomogła, ale jesli któryś z adminów czyta owe posty... to fajnie by było przeczytać coś dokłaniej o bohaterach... Kłaniam sie nisko za wasza prace włożona w ta strone... Jesteście jak tlen :P
  Dedy (dedy {at} op.pl)

 • Cała strona jest bardzo dobra!!!Streszczenie mi pomogło w przypomnieniu treści książki!!Wszystkie zagadnienia z lekcji są wytłumaczoone
  ziooom (pitpit4 {at} o2.pl)

 • Stronka jest bardzo fajna. Jest na niej dużo infrmacji, które bardzo mi sie przydaly. Dzieki wielki. Pozdrawiam ;)
  Ada (ada_2506 {at} o2.pl)

 • Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)Opis postaci-wyczerpujący.
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Uważam że przedstawienie postaci jest w zasadzie dość wyczerpujące. Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Bardzo podoba mi się ta strona !!!
  Karol ()

 • Katalog bohaterow jak i cale streszczenie jest poprostu perfekcyjne pozdro!! I baaardzo dziekuje za pomoc w zrozumieniu :D
  kasia_roza (kasia_roza {at} orange.pl)

 • nie ma wszystkich bohaterów!! ale jest ok
  Monika ()

 • hehehe przynamiej sie na uczyłam na polski sposikowo opisani bochaterowie :)
  andzia (truskawka1987nh2interia.pl)

 • Jest fajna ta stronka.Ale fajnie by było gdyby było zrobione jeszcze drzewo geneologiczne :)PAPa
  Dąbrówka ()


Tagi: