Pan Tadeusz - streszczenie „w pigułce” - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na emigrację nie może się udać ciężko ranny Ks. Robak. Czując, że niedługo mrze dokonuje on spowiedzi przed Gerwazym i Sędzią. Opowiada historię swojej miłości do Ewy i sporu ze Stolnikiem. Podkreśla własne krzywdy i to, że nie był w zmowie z Moskalami. Opowiada także, jak ciężkim życiem żołnierza, a potem emisariusza starał się zmazać grzech na nim ciążące. Gerwazy wybacza mu i informuje, że również Stolnik przed śmiercią mu przebaczył, gdyż uczynił w jego kierunku znak krzyża. Wiadomość ta niezwykle cieszy umierającego. W chwilę później posłaniec przynosi wiadomość o wypowiedzeniu wojny Rosji przez Napoleona. Uspokojony zupełnie Jacek umiera.

Księga XI
Do Soplicowa zjechali żołnierze polscy walczący z Napoleonem, w tym m.in. gen. Dąbrowski. Następnego dnia ma odbyć się wielka uroczystość: potrójne zaręczyny, dlatego też Wojski w roli kuchmistrza dwoi się i troi.

Świętowanie rozpoczyna się od uroczystej mszy z okazji obchodów dnia Najświętszej Panny Kwietniowe. Po nabożeństwie Podkomorzy dokonuje publicznej ekspiacji i nobilitacji Jacka Soplicy, ujawniając szczegóły jego losów oraz fakt przyznania mu pośmiertnie orderu kawalera Legii Honorowej. Następnie Sędzia zaprasza wszystkich na zaręczyny.

Tymczasem we dworze za pomocą Wojskiego udaje się rozwiązać spór Asesora z Rejentem, którzy od tej pory zostają bliskimi przyjaciółmi. Stało się tak, gdyż wyrok był korzystny dla obydwu stron – Sokół i Kusy werdyktem Wojskiego wspólnie i w tym samym czasie dopadli szaraka.

Natomiast zgromadzeni w salonie goście podziwiają piękną parę narzeczonych – Tadeusza i Zosię. Gdy jeden z pułkowników zaczyna szkicować pannę Sędzia rozpoznaje w nim Hrabiego i wita się serdecznie. Za chwilę pojawia się druga para narzeczonych – Asesor i Tekla Hreczeszanka, zaś na trzecią parę próżno goście czekają – Rejent szuka zgubionego pierścionka ślubnego, a jego narzeczona robi toaletę.

Księga XII
Wojski pełni obowiązki marszałka dworu dbając, aby nikomu w niczym nie uchybiono. On też dyryguje podawaniem posiłków, które wykładane są w jego niezwykłym serwisie. Pytany o sceny umieszczone na zastawie opowiada historię sejmiku polskiego. W trakcie trwania posiłku pojawia się Maciek Dobrzyński, który wnosi lekki niepokój – krytykuje bowiem naiwną wiarę w pomoc Napoleona, wskazując jednocześnie na konieczność posiadania wodza Polaka. W tym jednak momencie pojawia się trzecia para – ubrany z francuski Rejent i pięknie wystrojona Telimena. Widząc to Maciek szepcze do Rejenta: „Głupi” i bez pożegnania, cichaczem wraca do swojego zaścianka. Tymczasem dostrzegłszy tę parę Hrabia robi wyrzuty Telimenie. Ta zaś odciągając go na stronę mówi, że jeżeli poślubi ja dziś, to porzuci Rejenta, jeżeli nie, to niech obieca nie przeszkadzać jej zamęściu.

Z kolei Tadeusz z Zosią decydują się uszlachcić swoich poddanych, czyniąc z nich, ku powszechnej radości, równoprawnych obywateli. Następnie Zosia zwraca się z prośbą do Jankiela, aby zagrał coś z okazji jej zaręczyn. Rozpoczyna się niezwykły koncert: Żyd gra Poloneza Trzeciego Maja, znaną piosenkę żołnierską oraz „Mazurka Dąbrowskiego”. Po ucichnięciu muzyki Podkomorzy rozpoczyna poloneza.

Utwór kończy się radosną ucztą, której autentyczność zaświadcza narrator słowami:
„I ja tam z gośćmi byłem, miód i wino piłem,
A com widział i słyszał, w księgi umieściłem”.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pan Tadeusz - cytaty
2  'Pan Tadeusz”- arcydzieło czy kicz?
3  „Pan Tadeusz” – Zachwyt czy rozczarowanie? Przedstaw swoje przemyślenia, porównując treść, formę, konstrukcję i język "Pana Tadeusza" - plan wypracowaniaKomentarze
artykuł / utwór: Pan Tadeusz - streszczenie „w pigułce”


 • super streszczenie, najlepsza strona z takimi rzeczami w polsce, książkę przeczyłem ale nie wszystko zrozumiałem tak jak trzeba, to streszczenie bardzo mi pomogło. Dziękuje.
  MIchałł ()

 • jest 23.00 jutro ustna matura a ja dopiero dziś zrobiłem prezentacje, plan miąłem wcześniej. Zastanawiam sie co tu począć z Tadeuszem a tu takie streszczonko, teraz sie nie martwie na te 6 punktów zdam, a propos fajnie sie to czyta przy oiwku
  Desperat ()

 • B.dobre streszczenie....;) No normalnie rewelacja...:P Wiecej zrozumiałam z tego streszczena niż z ksiażki.... A poza tym nie mam czasu czytac całej ksiażki...;) Dziex za wszystko...
  kakusia (kakaa94 {at} wp.pl)

 • Dziękóweczka ogromna, sporo, naprawdę sporo pracy oszczędziło mi to streszczenie, bo nawet jak się całość przeczyta, to potem fragmenty czy jakieś zdarzenie znaleźć to koniec świata
  Marcin ()

 • Super streszczenie, szukałem małej pomocy bo lektury bym całej nie zdążył przeczytać, a wkrótce mam sprawdzian. Bardzo dobre streszczenie, dziękuję za pomoc. Pozdrawiam Ciebie, i moich przyjaciół z IIC. :)
  Daniel :) ()

 • bardzo przydatne streszczenie po przeczytaniu ksiazki nic nie rozumialem a przeczytalem streszczenie w pigulce potem szczegówłowe i wszystko zrozumialem
  mateusz (mati170n {at} gmail.com)

 • oj takie sobie jest to streszczenie najlepsza sa na srtonie www.ostatnidzwonek.pl serdecznie [polecam bo naprawde warto jest tam duzo szczegolow. a klp.pl jest do bani:):):):)
  Ewa ()

 • Dobre streszczenie, prawie tak dobre, jak na stronce pt.ostatnidzwonek.pl - tam znalazłam chyba najlepsze w sieci. Pozdrawiam wszystkich maturzystów, kumpele i kumpli z III liceum
  Maria z Łodzi ()


Tagi: