Pan Tadeusz - streszczenie „w pigułce”
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Na emigrację nie może się udać ciężko ranny Ks. Robak. Czując, że niedługo mrze dokonuje on spowiedzi przed Gerwazym i Sędzią. Opowiada historię swojej miłości do Ewy i sporu ze Stolnikiem. Podkreśla własne krzywdy i to, że nie był w zmowie z Moskalami. Opowiada także, jak ciężkim życiem żołnierza, a potem emisariusza starał się zmazać grzech na nim ciążące. Gerwazy wybacza mu i informuje, że również Stolnik przed śmiercią mu przebaczył, gdyż uczynił w jego kierunku znak krzyża. Wiadomość ta niezwykle cieszy umierającego. W chwilę później posłaniec przynosi wiadomość o wypowiedzeniu wojny Rosji przez Napoleona. Uspokojony zupełnie Jacek umiera.

Księga XI
Do Soplicowa zjechali żołnierze polscy walczący z Napoleonem, w tym m.in. gen. Dąbrowski. Następnego dnia ma odbyć się wielka uroczystość: potrójne zaręczyny, dlatego też Wojski w roli kuchmistrza dwoi się i troi.

Świętowanie rozpoczyna się od uroczystej mszy z okazji obchodów dnia Najświętszej Panny Kwietniowe. Po nabożeństwie Podkomorzy dokonuje publicznej ekspiacji i nobilitacji Jacka Soplicy, ujawniając szczegóły jego losów oraz fakt przyznania mu pośmiertnie orderu kawalera Legii Honorowej. Następnie Sędzia zaprasza wszystkich na zaręczyny.

Tymczasem we dworze za pomocą Wojskiego udaje się rozwiązać spór Asesora z Rejentem, którzy od tej pory zostają bliskimi przyjaciółmi. Stało się tak, gdyż wyrok był korzystny dla obydwu stron – Sokół i Kusy werdyktem Wojskiego wspólnie i w tym samym czasie dopadli szaraka.

Natomiast zgromadzeni w salonie goście podziwiają piękną parę narzeczonych – Tadeusza i Zosię. Gdy jeden z pułkowników zaczyna szkicować pannę Sędzia rozpoznaje w nim Hrabiego i wita się serdecznie. Za chwilę pojawia się druga para narzeczonych – Asesor i Tekla Hreczeszanka, zaś na trzecią parę próżno goście czekają – Rejent szuka zgubionego pierścionka ślubnego, a jego narzeczona robi toaletę.

Księga XII
Wojski pełni obowiązki marszałka dworu dbając, aby nikomu w niczym nie uchybiono. On też dyryguje podawaniem posiłków, które wykładane są w jego niezwykłym serwisie. Pytany o sceny umieszczone na zastawie opowiada historię sejmiku polskiego. W trakcie trwania posiłku pojawia się Maciek Dobrzyński, który wnosi lekki niepokój – krytykuje bowiem naiwną wiarę w pomoc Napoleona, wskazując jednocześnie na konieczność posiadania wodza Polaka. W tym jednak momencie pojawia się trzecia para – ubrany z francuski Rejent i pięknie wystrojona Telimena. Widząc to Maciek szepcze do Rejenta: „Głupi” i bez pożegnania, cichaczem wraca do swojego zaścianka. Tymczasem dostrzegłszy tę parę Hrabia robi wyrzuty Telimenie. Ta zaś odciągając go na stronę mówi, że jeżeli poślubi ja dziś, to porzuci Rejenta, jeżeli nie, to niech obieca nie przeszkadzać jej zamęściu.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pan Tadeusz - cytaty
2  Charakterystyka porównawcza Hrabiego i Sędziego
3  Rola Epilogu w „Panu Tadeuszu”Komentarze
artykuł / utwór: Pan Tadeusz - streszczenie „w pigułce”


 • Naprawdę dobre streszczenie. Książkę czytałam,było to jednak w zeszłym roku więc umknęło mi dużo rzeczy z głowy. Dzięki temu streszczeniu wszystko sobie odświeżyłam ;)
  Paulina ()

 • Dzięki. Pomogło(pomaga) w tworzeniu prezentacji maturalnej. Streszczenie dobre, ale IMO i tak lekturę trzeba przeczytać, bo ciekawa jest, powinno się ja docenić.
  Mateusz ()

 • Ja ustną mam jutro, prezentacji nie zrobilem, planu wczesniej nie przygotowalem, zadnej lektury nie przeczytalem[dopiero co streszczenia...] - fajnie się to nawet czyta na joincie ;D
  Jacek (breedermok {at} gmail.com)

 • jutro matura i nie ma czasu od nowa czytac.jesli sie przeczytalo epopeje,to to streszczenie zdecydowanie pomaga przypomnieć i poukładać w głowie informacje.dzięki bardzo :)
  fazza ()

 • Streszczenie pro, chociarz nie zaprzecze, że czasami przerywałem czytać i układałem se wszystko w głowie. Jedyne czego się nie dowiedziałem to to kim jest hrabie (pewnie pominąłem ten fragment). A streszczonko serdecznie polecam ^^
  w (Terminator.121 {at} wp.pl)

 • Mi się tam podoba te streszczenie,wstałem dzisiaj o 7.00 rano wiedząc ze o 15 w szkole mam spr. z Pana Tadeusza..nie wiedziałem nic kompletnie obejrzałem film przeczytałem to streszczenie i mogę spokojnie Iść na sprawdianik.;-) Myślę ze mam dosyć wiedzy o lekturze by dostać minimum 3 ;]
  Czarecki (czarek18-1990 {at} o2.pl)

 • Streszczenie ogólnie nie ma tragedii jakieś informacje są... ale jak już chcesz ludziom pomagać to pisz tak żeby dało się to zrozumieć... co jakiś czas musiałem się zatrzymywać i układać to sobie w głowie... :)
  Uczen17 (jondmo {at} o2.pl)

 • Bardzo dobre streszcenie ;) miałam napisac wszstkie streszczone ksiegi i to mam nadzieje ze mi pomoze zalapac jakas dobra ocenke. ja jestem tez w 2 gimnazjum a nie matura jak wiekszosc ;) ;P
  goska (gosiaczek5.15 {at} tlen.pl)

 • Byłam negatywnie nastawiona do tej książki, ale ten krótki zarys mnie do niej przekonał. Z chęcią przeczytam Pana Tadeusza w najbliższym czasie. Dzięki za fajne streszczenie.
  Góra ()

Tagi: