Wśród swoich i na obczyźnie. Świat Soplicowa i świat Paryża w Panu Tadeuszu - plan wypracowania - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
5. Różne są także uczucia, które wzbudzają w ludziach zestawione ze sobą światy. Paryż narrator określa jako „strefę ulewy i grzmotu”, przed którą szuka ucieczki w czasach dzieciństwa, kojarzących mu się z pogodą i domowym zaciszem. Tu ludzie nie mówią o przeszłości, lecz ciągle rozpamiętują popełnione błędy i tracą nadzieję. Soplicowo otoczone jest aurą pogody, radości, gdzie nawet groźna burza staje się sprzymierzeńcem ludzi. Szlachecki dwór na Litwie to ostoja tradycji, dająca możliwość ocalenia ładu moralnego i społecznego, nacechowana optymizmem i nadzieją.

Zakończenie
„Epilog” poematu Mickiewicza przybliża sytuację emigranta, w której stopniowo traci swoją tożsamość, jest nękany nieustannym niepokojem, zagubiony. Jego egzystencja w Paryżu jest sprzeczna z naturalnym porządkiem świata, jest ogarnięty tęsknotą za ojczyzną i traci nadzieję na powrót do niej. Soplicowo jest Arkadią, krainą szczęśliwości, pamięci o wartościach, które powinny być trwałe, szacunku wobec tradycji. Ma charakter terapeutyczny dla emigrantów, przypomina im o czasach świetności Polski, budzi w ich sercach nadzieję.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Wątek sporu o zamek
2  Szczegółowy plan wydarzeń Pana Tadeusza
3  Obyczaje w epopei Pan TadeuszKomentarze
artykuł / utwór: Wśród swoich i na obczyźnie. Świat Soplicowa i świat Paryża w Panu Tadeuszu - plan wypracowania    Tagi: