Ciekawostki o Panu Tadeuszu
Czas czytania: 2 min.Ciekawostki o Panu TadeuszuPoleca:

87 % użytkowników, liczba głosów: 52
Jedną z bardziej interesujących ciekawostek dotyczących Pana Tadeusza jest fakt istnienia jego XIII księgi autorstwa… Aleksandra Fredry. Księga ta nosi podtytuł Noc poślubna Tadeusza i Zosi i tej właśnie tematyki dotyka. Niestety, poziom artystyczny znacznie odbiega od mickiewiczowskiego wzorca: język pełen wulgaryzmów, brutalne ujęcie tematu i prześmiewcze podejście do intymności tworzą z tego młodzieńczego utworu Fredry rzecz może ciekawą, ale nie posiadającą większych walorów artystycznych.


Innego rodzaju ciekawostkami są nieścisłości fabularne występujące w Panu Tadeuszu. Dokładnie zagadnienie to opisał K. Górski, ukazując, że motywacje fabularne wykorzystuje poeta tylko o tyle, o ile są mu potrzebne dla uzasadnienia rozwoju wypadków. Najjaskrawszym przykładem jest tutaj „sprawa” złamanej ręki Tadeusza. Wykorzystał to Mickiewicz, aby umotywować ślub Tadeusza i Zosi. W myśl logiki powinien on bowiem walczyć wraz z polskimi oddziałami. Uraz pozwala mu bez ujmy przebywać w Soplicowie. Jednak tuż po wykorzystaniu tego motywu pozwala poeta Tadeuszowi z radości zacierać ręce (obydwie), co ciężko byłoby robić, mając jedną na temblaku.

Jeszcze innym niezwykłym zjawiskiem w II połowie XX w. był brak adaptacji filmowej tak ważnego dzieła: epopei narodowej i jednaj z najważniejszych lektur szkolnych. „Nadrobił” to wreszcie w 1999 r. Andrzej Wajda, kręcąc pełnometrażową wersję kinową Mickiewiczowskiego dzieła. W filmie zagrała plejada gwiazd polskiego kina, m.in. Michał Żebrowski (Tadeusz), Alicja Bachleda-Curuś (Zosia), Grażyna Szapołowska (Telimena), Bogusław Linda (Ks. Robak), Andrzej Seweryn(Sędzia), Marek Kondrat (Hrabia) i wielu innych.


O inne "uzupełnienie" Pana Tadeusza pokusił się Antoni Orłowski (pseud. Krogulec, Fortunat ) (ur. 1 lipca 1869 w Łęczycy, zm. 1 listopada 1921 w Warszawie), polski dziennikarz, humorysta i satyryk - pisząc "Mrówki" czyli spotkanie Tadeusza z Telimeną w świątyni dumania.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcejKomentarze: Ciekawostki o Panu Tadeuszu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-30 19:34:28

Włodzimierz Zagórski (ur. 7 listopada 1834 r. we wschodniej Galicji, zm. 13 lutego 1902 r. w Warszawie), pseudonim Chochlik, Publikola – polski pisarz, popularnym satyryk, prozaik, publicystą. Oficer austriackiej armii. Zagórski był redaktorem i autorem publikacji w magazynie satyrycznym Chochlik (1866–1868, 1871), Różowe Domino (1882–1884, 1887–1890). Współpracował z magazynami: Kurier Codzienny i Słowa. Autor wierszy Król Salomon (1887), Wybór poezji (1899), powieści Pamiętnik starego parasola (1884), Wilcze plemię (1885), krótkich opowiadań i humoresek. Wybór satyrycznych dzieł oraz pieśni Dionizosa Z teki Chochlika (cz. 1–2) ukazał się w 1882. Wybór dzieł, dokonany przez Juliana Tuwima, został pod tym samym tytułem opublikowany w 1953. Prawdopodobnie jest autorem XIII Księgi Pana Tadeusza - pornograficznej parodii Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.


2018-09-13 14:20:25

Witam. Dowiedziałem się kiedyś, że Mickiewicz, pisząc "Pana Tadeusza" 13-zgłoskowcem, popełnił parę błędów - kilka wersów ma mniej lub więcej zgłosek. Czy ktoś mógłby mi te wersy wskazać?


2018-09-03 16:33:36

W 1928 roku Ryszard Ordyński nakręcił pierwszą,niemą adaptację filmową "Pana Tadeusza". Później był jeszcze serial telewizyjny z 1970 (Adam Hanuszkiewicz), a dopiero potem Wajda ze swoją superprodukcją. Takie sprostowanie małe :)


2011-02-19 11:07:24

Tak naprawdę to nie wiadomo kto napisał XIII część "Pana Tadeusza". Badacze literatury doszli do wniosku, że to nie są rymy typowe dla Fredry, choć on lubiał taką hm... lubieżność w uwtorach. Mówi się, że autorami sa żacy polscy, ale to tylko wszystko spekulacje.