Jacek Soplica – ksiądz Robak jako bohater romantyczny - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Gdy po wielu latach powraca w rodzinne strony jest już zupełnie inną osobą. Zazwyczaj do określenia charakteru tej zmiany używa się terminu ekspiacja, czyli oczyszczenie. Jacek wstępuje na drogę ekspiacji przyjmując: mnisi kaptur (wyrzeczenie się miłości) oraz imię Robaka (niszczenie w sobie pychy). W osobie Ks. Robaka niemal nie można się doszukać podobieństwa z Wąsalem. Takie odczucia ma również Gerwazy, który po ujawnieniu tożsamości przez Jacka mówi takie słowa:
Prawda! prawda! więc to ty? i tyżeś to, Jacku
Soplico? pod kapturem? żyłeś po żebracku!
Ty, którego pamiętam, gdy zdrowy, rumiany,
Piękny szlachcic, gdy tobie pochlebiały pany,
Gdy za tobą kobiety szalały! Wąsalu!
Nie tak to dawno! takeś zestarzał się z żalu!

Rzeczywiście jest Jacek starszy i nie chodzi tu tylko o wiek. Jest starszy, gdyż jest bogatszy w doświadczenia. Zupełnej zmianie ulega przez to jego system wartości. O ile kiedyś sprawy osobistego szczęścia były najważniejsze, o tyle teraz pracuje na rzecz ogółu, całego kraju. Uczuć patriotycznych nie odmawiano mu także w młodości, ale teraz znamienna jest pokora, z jaką spełnia swą misję – dawny Jacek Soplica nie omieszkałby pysznić się swoimi osiągnięciami. Właśnie pokora, tak jak kiedyś duma i wybujała ambicja, charakteryzuje teraz tego bohatera.

Zmiana tak wielka, jaka zaszła w tej postaci jest najważniejszą cechą, pozwalającą traktować go, jak bohatera romantycznego. Czyni tym samym jego biografię niezwykłą i wyjątkową. Przy czym znamienny jest tu również rys charakterystyczny dla polskiego romantyzmu, który, głównie z uwagi na sytuację polityczną kraju, miał specyficzny charakter. Rysem tym jest charakter owego oczyszczenia Jacka. Odbywa się ono bowiem na drodze służby ojczyźnie. Jacek zmazuje swoje grzechy, a więc złe czyny jednostkowe, działalnością emisarką, a więc na rzecz ogółu. W tym kontekście jego losy parabolizują się w przestrogę i naukę, jakiej udziela Mickiewicz Polakom. Przecież młody Soplica to typowy przykład zepsucia polskiej szlachty, którego rezultatem było osłabienie a ostatecznie rozbiór kraju. Wskazuje jednak poeta, że nie wszystko jest jeszcze stracone i że winy swoje można odkupić ciężka pracą na rzecz ojczyzny. Jest więc Jacek przykładem przede wszystkim polskiego bohatera romantycznego.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pan Tadeusz - streszczenie „w pigułce”
2  Wątek działalności księdza Robaka
3  Inwokacja - analiza i interpretacjaKomentarze: Jacek Soplica – ksiądz Robak jako bohater romantyczny

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-16 18:03:24

Myślę, że warto byłoby jeszcze dodać, iż spośród wcześniejszych Mickiewiczowskich kreacji, Robaka wyróżnia także końcowy sukces - poprzez spowiedź i zyskanie przebaczenia w oczach Gerwazego, a także poprzez ostateczne powodzenie w mobilizacji szlachty na przyjście wojsk napoleońskich, umiera na trwałe wpisawszy się społeczną świadomość. W odróżnieniu od, np., Konrada, skromny bernardyn jest sprawcą wydarzenia bezprecedensowego; umiera raczej jako narodowy bohater, niż zdrajca.


2018-09-16 15:39:46

zgadzam sie z gryzli... Jacek wygrał... odkupił swoje winy i w przeciwienstwie od konrada zmienił swoje zycie....


2018-09-11 18:05:13

Spoko stronka dzięki niej zrobiłam zadanie z którym długo się głowiłam


2018-09-04 14:47:19

Super stronka. Dzięki niej wiem o co chodzi w tym całym "Panu Tadeuszu"...


2018-09-03 20:27:50

Zgadzam sie, Stronka swietna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!'Pan Tadeusz' w jezyku XXI wieku Co sie baaaardzo przyda dzisiejszym 15-latkom :) Pozdrowienia!!!
Streszczenia książek
Tagi: