Katalog bohaterów - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bohaterowie należący do rodziny lub przyjaciół Sopliców:

Jacek Soplica vel Ksiądz Robak – wbrew formule tytułowej jest to główny bohater utworu. Członek rodu Sopliców, brat Sędziego i ojciec Tadeusza. W młodości był hulaką i zawadiaką. Niestety, zakochawszy się w córce Stolnika Horeszki – Ewie, nie dostał zgody na małżeństwo z nią. W przypływie chwilowej złości zabija Stolnika, czym przekreśla swoje szanse na szczęście. Posadzony o spisek z Moskalami, udaje się na emigracją, aby nie dać się zrusyfikować. Uznany za zdrajcę postanawia odpokutować swoje grzechy poprzez wierną służbę ojczyźnie – najpierw jako żołnierz, a następnie jako emisariusz. Powraca na Litwę w mnisim habicie jako Ksiądz Robak, aby pozyskiwać ludzi „dla sprawy”.

Jacek jest uznawany za przykład bohatera romantycznego, który przechodzi głęboką przemianę wewnętrzną, dzięki której dokonuje rehabilitacji swojej osoby i zmazuje plamę mordu z rodu Sopliców.

Tadeusz Soplica – bohater tytułowy. Syn Jacka z jego nieudanego i krótkiego małżeństwa. Wcześnie osierocony przez matkę i niejako opuszczony przez ojca, od wczesnego dzieciństwa wychowywany jest przez Stryja. Poznajemy go jako prawie dwudziestolatka, gdy powraca ze szkoły z Wilna. Włączony przez ojca w plan pogodzenia zwaśnionych rodów bierze za żonę Zosię, córkę dawnej miłości Jacka.

Sędzia – głowa rodu Sopliców, młodszy brat Jacka. Wzorowy gospodarz, który przestrzega i pilnuje dawnych obyczajów i zasad grzeczności. Dzięki temu jego Soplicowo słynie jako ostoja polskości. Jako zagorzały tradycjonalista ma wielu przyjaciół (dworek jego słynie z gościnności), ale i wrogów (szlachta z Dobrzynia, Gerwazy i Hrabia). Ostatecznie jednak udaje mu się zjednać sobie powszechną sympatię.

Woźny Protazy Brzechalski – wierny sługa Sopliców. W utworze ma swój odpowiednik w rodzinie Horeszków w postaci Gerwazego. Jest to sympatyczny starzec, podobnie jak Sędzia wierny tradycji, a zwłaszcza prawu. Jest to zrozumiałe z racji urzędu, który pełni i który chce pełnić nadal, mimo podeszłego wieku. Z tego względu jest niezwykle dumny z misji dostarczenia skargi Sędziego do zamku. Jest ogromnym formalistą – np. gdy Gerwazy nakazuje mu wydać akt własności zamku na nazwisko Hrabiego twierdzi śmiało, że akt ten nie będzie miał mocy prawnej, gdyż narzucony został przemocą.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obraz i ocena szlachty w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza - plan wypracowania
2  Wśród swoich i na obczyźnie. Świat Soplicowa i świat Paryża w Panu Tadeuszu - plan wypracowania
3  Charakterystyka GerwazegoKomentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • żebyscie sie nie zdziwili.jutro bedzie jedna z tych trzech lekturek,ktore tu podaje:"pan tadeusz","ludzie bezdomni" i "przedwiośnie" pozdrawiam i zycze powodzenia
  nie powiem ()

 • oby Tadka nie było na maturce:] Ale co tam Matura juz jutro a strona super odświeża stare komórki:):) Dzieki wielkie:D POwodzenia na maturce wszystkim maturzystom:)
  kosa ()

 • dzieki wszystkim za ta strone !! mialam sie z czego uczyc przynajmniej ! na sprawdzian z pana tadeusza ! bede miala bardzo trudny za kare.. znalezlismy z kolegami w klasie nauczycielki ten sprawdzian co mielismy pisac i poczytalismy troche.. a ona wparowala do klasy i musialam jej oddac.. mam przejebane na calej lini.. bo nikt oprocz mnie sie nie przyznal..
  marta ()

 • Ta strona jest super!!! Bardzo mi sie ona podoba!!!:D Informacje na tej stronie pomogły mi na sprawdzianie!!! Wielkie dzięki dla wszystkich osób które podjeły sie stworzenia tej strony!!! Kocham was!!:* Pozdrawiam!!
  Paulinka (www.zawcia48.wp.pl)

 • Opis bochaterów umieszczonych na tej stronce jest naprawdę bardzo przejzysty i dobrym materialem do powtórki. Dzięki za wkład włożony w tą pracę, z której warto skożystać pozdro {o}'{o}
  Tomasz (smerf368 {at} wp.pl)

 • W sumie to jest super i cała ta stonka bardzo mi pomogła, ale jesli któryś z adminów czyta owe posty... to fajnie by było przeczytać coś dokłaniej o bohaterach... Kłaniam sie nisko za wasza prace włożona w ta strone... Jesteście jak tlen :P
  Dedy (dedy {at} op.pl)

 • Cała strona jest bardzo dobra!!!Streszczenie mi pomogło w przypomnieniu treści książki!!Wszystkie zagadnienia z lekcji są wytłumaczoone
  ziooom (pitpit4 {at} o2.pl)

 • Stronka jest bardzo fajna. Jest na niej dużo infrmacji, które bardzo mi sie przydaly. Dzieki wielki. Pozdrawiam ;)
  Ada (ada_2506 {at} o2.pl)

 • Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)Opis postaci-wyczerpujący.
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Uważam że przedstawienie postaci jest w zasadzie dość wyczerpujące. Strona ukazuje w sposób konkretny i dość zwięzły problematykę związaną z tą lekturą. Streszczenie napisane bardzo przejrzyście, zatem jasno można zrozumieć te zagadnienia, z którymi zdarzało się miec problemy. :)
  Dorek (dorek_88p {at} op.pl)

 • Bardzo podoba mi się ta strona !!!
  Karol ()

 • Katalog bohaterow jak i cale streszczenie jest poprostu perfekcyjne pozdro!! I baaardzo dziekuje za pomoc w zrozumieniu :D
  kasia_roza (kasia_roza {at} orange.pl)

 • nie ma wszystkich bohaterów!! ale jest ok
  Monika ()

 • hehehe przynamiej sie na uczyłam na polski sposikowo opisani bochaterowie :)
  andzia (truskawka1987nh2interia.pl)

 • Jest fajna ta stronka.Ale fajnie by było gdyby było zrobione jeszcze drzewo geneologiczne :)PAPa
  Dąbrówka ()


Tagi: