Katalog bohaterów
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Bohaterowie należący do rodziny lub przyjaciół Sopliców:

Jacek Soplica vel Ksiądz Robak – wbrew formule tytułowej jest to główny bohater utworu. Członek rodu Sopliców, brat Sędziego i ojciec Tadeusza. W młodości był hulaką i zawadiaką. Niestety, zakochawszy się w córce Stolnika Horeszki – Ewie, nie dostał zgody na małżeństwo z nią. W przypływie chwilowej złości zabija Stolnika, czym przekreśla swoje szanse na szczęście. Posadzony o spisek z Moskalami, udaje się na emigracją, aby nie dać się zrusyfikować. Uznany za zdrajcę postanawia odpokutować swoje grzechy poprzez wierną służbę ojczyźnie – najpierw jako żołnierz, a następnie jako emisariusz. Powraca na Litwę w mnisim habicie jako Ksiądz Robak, aby pozyskiwać ludzi „dla sprawy”.

Jacek jest uznawany za przykład bohatera romantycznego, który przechodzi głęboką przemianę wewnętrzną, dzięki której dokonuje rehabilitacji swojej osoby i zmazuje plamę mordu z rodu Sopliców.

Tadeusz Soplica – bohater tytułowy. Syn Jacka z jego nieudanego i krótkiego małżeństwa. Wcześnie osierocony przez matkę i niejako opuszczony przez ojca, od wczesnego dzieciństwa wychowywany jest przez Stryja. Poznajemy go jako prawie dwudziestolatka, gdy powraca ze szkoły z Wilna. Włączony przez ojca w plan pogodzenia zwaśnionych rodów bierze za żonę Zosię, córkę dawnej miłości Jacka.

Sędzia – głowa rodu Sopliców, młodszy brat Jacka. Wzorowy gospodarz, który przestrzega i pilnuje dawnych obyczajów i zasad grzeczności. Dzięki temu jego Soplicowo słynie jako ostoja polskości. Jako zagorzały tradycjonalista ma wielu przyjaciół (dworek jego słynie z gościnności), ale i wrogów (szlachta z Dobrzynia, Gerwazy i Hrabia). Ostatecznie jednak udaje mu się zjednać sobie powszechną sympatię.

Woźny Protazy Brzechalski – wierny sługa Sopliców. W utworze ma swój odpowiednik w rodzinie Horeszków w postaci Gerwazego. Jest to sympatyczny starzec, podobnie jak Sędzia wierny tradycji, a zwłaszcza prawu. Jest to zrozumiałe z racji urzędu, który pełni i który chce pełnić nadal, mimo podeszłego wieku. Z tego względu jest niezwykle dumny z misji dostarczenia skargi Sędziego do zamku. Jest ogromnym formalistą – np. gdy Gerwazy nakazuje mu wydać akt własności zamku na nazwisko Hrabiego twierdzi śmiało, że akt ten nie będzie miał mocy prawnej, gdyż narzucony został przemocą.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 


  Dowiedz się więcej
1  Obraz Soplicowa
2  Rozmowa z Gerwazym - wywiad z bohaterem epopei Adama Mickiewicza.
3  Wątek działalności księdza RobakaKomentarze
artykuł / utwór: Katalog bohaterów


 • Głównym bohaterem jest cała szlachta występująca w utworze głównie Soplicowie, ale ks. Robak i Tadeusz sa tak naprawdę głównymi bohaterami... Drogie Dzieci (jak to ujeła polonistka)
  Ervin (ervin14 {at} wp.pl)

 • weera- widocznie nie przeczytałaś książki , gdybyś to zrobiła to byś wiedziała że Jacek jest głównym bohaterem , uznawanym za bohatera romantycznego.
  justyna ()

 • Ludzie ogarnijcie się! Głównym bohaterem jest Tadeusz.. właśnie to przerabiam i w ilekolwiek opracowaniach to TADEUSZ jest głównym bohaterem! A wątkiem głównym jest spór o zamek i patriotyzm!!!!
  weera (kaka970627 {at} wp.pl)

 • żaden wątek miłosny nie jest tu najważniejszy. Mickiewicz ukazuje nam historie i postawę patriotyczną a tłem tego wszystkiego są rozterki miłosne typowe dla bohatera romantycznego.
  karolika ()

 • Twoje argumenty Paulo są dobre, ale nieprawidłowe. Popieram mojego przedmówcę. Istotną postacią w "Panu Tadeuszu" nie jest on sam, lecz Jacek Soplica(dla nie wtajemniczonych ksiądz Robak). Właśnie o to chodzi w tej epopei, nie zapominając o wątkach patriotycznych i historycznych.
  Rafał (ravikr95 {at} vp.pl)

 • Droga Paulo, kto Ci takich bzdur naopowiadał?:) wątek miłości Tadeusza i Zosi nie jest za obszerny i nie jest na pewno najważniejszy w utworze! Chodzi głównie o wątek patriotyczny i historyczny oraz rehabilitację Robaka. No cóż ale jeśli się nie jest w stanie lektury samemu przeczytać...
  magda ()

 • Głównym bohaterem w epopei Adama Mickiewicza nie jest ani Tadeusz ani Jacek Soplica... Występuje tu bohater zbiorowy a mianowicie jest to polska szlachta "drogie dzieci"...
  polonistka ()

 • nie mogę zgodzić się z tym, że Jacek Soplica jest głównym bohaterem "Pana Tadeusza" . Jest nim bohater tytułowy Tadeusz. Już sam tytuł naprowadza nas, że jest to utwór skierowany do młodzieży. Głównym wątkiem jest historia jego miłości do Zosi, który został bardzo precyzyjnie połączony z wątkiem historycznym i sensacyjnym eposu, czyli powstanie na Litwie org. przez ks. Robaka oraz sprawa jacka Sobplicy, czyli kroniki rodzinnej Sopliców. Wszystko kręci się wokół Tadeusza - głównego bohatera eposu.
  paula ()

 • Wiecie co,ta strona jest dobra,ale szczerze mowiac w mojej szkole to mi takie rzeczy nie przydatne.Mamy tak swietna polonistke,ze jesli chodzi o nasze prace klasowe i wypowiedzi to kazdy by sie zdziwil,bo dla nas wszystkie lektury sa jasne jak slonce,i nie potrafie zrozumiec jak mozna czegos nie umiec z polskiego?przeciez to banał:D
  Paulina ()

Tagi: