Lektury   •   Analizy i interpretacje wierszy   •   Motywy literackie   •   Epoki                                                                                                           M

Biografia Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz należy do największych twórców literatury polskiej. Jego życie jest przykładem klasycznej biografii romantycznej, typowej dla całego pokolenia. Określały ją m.in. sytuacja panująca w kraju, światopogląd romantyczny oraz echo powstania.

Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu koło Nowogródka. Jego rodzina wywodziła się z drobnej szlachty, ojciec pracował w sądzie w Nowogródku. W tamtych okolicach upłynął pierwszy okres życia małego Adama, który tam chodził do szkoły prowadzonej przez dominikanów. W 1812 roku Mickiewiczowi umarł ojciec. W 1815 roku Adam udał się do Wilna, gdzie na tamtejszym uniwersytecie rozpoczął studia.
W tym miejscu biografowie wyodrębniają tzw. etap wileńsko-kowieński w życiu wieszcza. W latach 1816 – 1819 studiował bowiem w Wilnie, potem zaś, w latach 1819 – 1823, pracował w Kownie. W tym czasie Mickiewicz nawiązał bliższe kontakty z grupą filomatów i filaretów, pisał także swoje pierwsze utwory poetyckie, takie jak: Oda do młodości czy Pieśń filaretów. W tamtym czasie poznał również Marylę Wereszczakównę, do której miłość wpłynęła na jego całe późniejsze życie, nie tylko osobiste, ale również na jego twórczość. Rodzina Maryli uznała, iż nie był on dla niej odpowiednim kandydatem na męża, (nie był bowiem zamożny), a więc Maryla wkrótce stała się żoną hrabiego Puttkamera.

W Kownie Mickiewicz pracował jako nauczyciel, co nie było dla niego szczytem ambicji. W tamtym czasie napisał m.in. Ballady i romanse, Grażynę oraz II i IV część Dziadów. W tym celu korzystał z bogatej tradycji ballad i podań litewskich.

W 1823 roku organizacja filomatów, do której przynależał Mickiewicz, została zdekonspirowana. W wyniku postępowania sądowego Mickiewicza skazano na zesłanie do Rosji, a wydarzenie to stało się początkiem kolejnego okresu w jego życiu, tzw. etapu rosyjskiego. Podczas pobytu w Rosji przyjaźnił się z tamtejszymi romantykami (m.in. Puszkinem) oraz dużo podróżował – na Krym, do Moskwy, Petersburga czy Odessy. W Rosji powstały jego słynne Sonety krymskie oraz Konrad Wallenrod.

W 1829 roku rozpoczął się etap drezdeński w życiu Mickiewicza. Po wyjeździe z Rosji znalazł się we Włoszech, gdzie dowiedział się o wybuchu powstania listopadowego. Zdecydował się udać do Polski, gdzie przybył pod koniec 1831 roku, jednak nie udało mu się przedostać do Królestwa. W 1832 roku razem z falą popowstańczej emigracji znalazł się w Dreźnie, gdzie powstała najsłynniejsza, III część Dziadów. Również w 1832 roku przyjechał do Paryża, gdzie postanowił pozostać na dłużej.

strona:   - 1 -  - 2 - 

Mój pierwszy raz...

Kiedy ON nie zwraca
na ciebie uwagi

Drukuj  Wersja do druku     Wyślij  Wyślij znajomemu   Wyślij Popraw/rozbuduj artykuł
Komentarze
artykuł / utwór: Biografia Adama Mickiewicza • Biografia Adama Mickiewicza - Dana ()
  w okresie wileńsko kowienskim powstały tez dziady czesc II i ballady i romanse to wazne poniewaz wydanie tych ballad zapoczatkowało romantyzm w polsce (1822)


 • Biografia Adama Mickiewicza - Kasiulek ()
  moze byc ale nie ma konkretow!!Chciałam sie dowiedziec faktycznie powstaly dziela A.Mickiewicza! Czy był alkoholikiem, czy tez moze byl jeszcze pod innymi środkami oduzającymi? Chce to wiedziec poniewaz moja nauczycielka nie miala odwagi przyznac mi racje.


 • Biografia Adama Mickiewicza - Siasia (brzozowska-asia {at} wp.pl)
  Znalazłam tu wszystko, co było mi potrzebne do przygotowania informacji, na temat autora.Naprawde SUPER!;)


 • Biografia Adama Mickiewicza - Malwina... ()
  spox biografia najkrotsza jaka znalazlam :D napisalam ja na 1 strone zmiescila mi sie o_O


 • Biografia Adama Mickiewicza - nasta ()
  jak dla mnie za mało wiadomosci.ale moze byc


 • Biografia Adama Mickiewicza - Adela ()
  Fajna biobrafia,krótka,dokładna,zwięzła i przejrzysta!W sam raz dla ucznia!


 • Biografia Adama Mickiewicza - Anonim ()
  moocna 5. ale nie ma napisane kiedy zostal zaaresztowany: 23/24. 10 1824


 • Biografia Adama Mickiewicza - Ola ()
  boigrafia niczego sobie, ale jak przypatrzymy sie na "ważniejsze dzieła" zauważymy poważny błąd w dacie pierwszej, Zima miejska wydana została w roku 1819, a nie w 1918- po śmierci Mickiewicza, :P


 • Biografia Adama Mickiewicza - Łukasz (Aleksander15 {at} op.pl)
  kurde wszysko ok ale gdzie jest cos o panu tadeuszowi moze jeszcze nieznalazlem ale streszczenie gratz ! {at} ! {at} ! {at} !
Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)


Imię:
E-mail:
Tytuł:
Komentarz:
 

Tagi:
Pan Tadeusz - studia, matura, korepetycje i konsultacje on-line

Matura z klp.pl. Zobacz inne serwisy Kulturalnej Polski
reklama, kontakt - Polityka cookies