ciekawostki
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Jedną z bardziej interesujących ciekawostek dotyczących Pana Tadeusza jest fakt istnienia jego XIII księgi autorstwa… Aleksandra Fredry. Księga ta nosi podtytuł Noc poślubna Tadeusza i Zosi i tej właśnie tematyki dotyka. Niestety, poziom artystyczny znacznie odbiega od mickiewiczowskiego wzorca: język pełen wulgaryzmów, brutalne ujęcie tematu i prześmiewcze podejście do intymności tworzą z tego młodzieńczego utworu Fredry rzecz może ciekawą, ale nie posiadającą większych walorów artystycznych.

Innego rodzaju ciekawostkami są nieścisłości fabularne występujące w Panu Tadeuszu. Dokładnie zagadnienie to opisał K. Górski, ukazując, że motywacje fabularne wykorzystuje poeta tylko o tyle, o ile są mu potrzebne dla uzasadnienia rozwoju wypadków. Najjaskrawszym przykładem jest tutaj „sprawa” złamanej ręki Tadeusza. Wykorzystał to Mickiewicz, aby umotywować ślub Tadeusza i Zosi. W myśl logiki powinien on bowiem walczyć wraz z polskimi oddziałami. Uraz pozwala mu bez ujmy przebywać w Soplicowie. Jednak tuż po wykorzystaniu tego motywu pozwala poeta Tadeuszowi z radości zacierać ręce (obydwie), co ciężko byłoby robić, mając jedną na temblaku.

Jeszcze innym niezwykłym zjawiskiem w II połowie XX w. był brak adaptacji filmowej tak ważnego dzieła: epopei narodowej i jednaj z najważniejszych lektur szkolnych. „Nadrobił” to wreszcie w 1999 r. Andrzej Wajda, kręcąc pełnometrażową wersję kinową Mickiewiczowskiego dzieła. W filmie zagrała plejada gwiazd polskiego kina, m.in. Michał Żebrowski (Tadeusz), Alicja Bachleda-Curuś (Zosia), Grażyna Szapołowska (Telimena), Bogusław Linda (Ks. Robak), Andrzej Seweryn(Sędzia), Marek Kondrat (Hrabia) i wielu innych.

O inne "uzupełnienie" Pana Tadeusza pokusił się Antoni Orłowski (pseud. Krogulec, Fortunat ) (ur. 1 lipca 1869 w Łęczycy, zm. 1 listopada 1921 w Warszawie), polski dziennikarz, humorysta i satyryk - pisząc "Mrówki" czyli spotkanie Tadeusza z Telimeną w świątyni dumania.
  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Zosi
2  Czesław Miłosz o Panu Tadeuszu
3  Sąd nad Polską i sen o Polsce w „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza - plan wypracowaniaKomentarze
artykuł / utwór: ciekawostki


 • W 1928 roku Ryszard Ordyński nakręcił pierwszą,niemą adaptację filmową "Pana Tadeusza". Później był jeszcze serial telewizyjny z 1970 (Adam Hanuszkiewicz), a dopiero potem Wajda ze swoją superprodukcją. Takie sprostowanie małe :)
  Vaira (Vaira-dragons {at} wp.pl)

 • Tak naprawdę to nie wiadomo kto napisał XIII część "Pana Tadeusza". Badacze literatury doszli do wniosku, że to nie są rymy typowe dla Fredry, choć on lubiał taką hm... lubieżność w uwtorach. Mówi się, że autorami sa żacy polscy, ale to tylko wszystko spekulacje.
  czytelnik ()

 • Witam. Dowiedziałem się kiedyś, że Mickiewicz, pisząc "Pana Tadeusza" 13-zgłoskowcem, popełnił parę błędów - kilka wersów ma mniej lub więcej zgłosek. Czy ktoś mógłby mi te wersy wskazać?
  alt42 (mwiklo {at} os.pl)

 • Włodzimierz Zagórski (ur. 7 listopada 1834 r. we wschodniej Galicji, zm. 13 lutego 1902 r. w Warszawie), pseudonim Chochlik, Publikola – polski pisarz, popularnym satyryk, prozaik, publicystą. Oficer austriackiej armii. Zagórski był redaktorem i autorem publikacji w magazynie satyrycznym Chochlik (1866–1868, 1871), Różowe Domino (1882–1884, 1887–1890). Współpracował z magazynami: Kurier Codzienny i Słowa. Autor wierszy Król Salomon (1887), Wybór poezji (1899), powieści Pamiętnik starego parasola (1884), Wilcze plemię (1885), krótkich opowiadań i humoresek. Wybór satyrycznych dzieł oraz pieśni Dionizosa Z teki Chochlika (cz. 1–2) ukazał się w 1882. Wybór dzieł, dokonany przez Juliana Tuwima, został pod tym samym tytułem opublikowany w 1953. Prawdopodobnie jest autorem XIII Księgi Pana Tadeusza - pornograficznej parodii Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
  Zbig (wirt1 {at} vp.pl)

Tagi: